زمان جاری : پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401 - 3:05 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

تعداد بازدید 320
نویسنده پیام
hooriyaa6636
آنلاین

کاربر عادی
ارسال‌ها : 4
عضویت: 16 /5 /1399
وکیل آنلاین
اقسام دلیل در ادله اثبات دعوی
امروزه در روابط اجتماعی و اقتصادی اصل بر صحت گذاشته شده است و هر گاه شخصی اعمالی انجام دهد اصل را بر درستی می گذاریم . مگر اینکه کسی ادعا کند که دیگری اعمالی انجام داده که خلاف قانون می باشد . در مواقعی که شخص امری را در محالکم دادگستری ادعا می نماید در صورتی ادعای او پذیرفته می شود که دلیل داشته باشد و بتواند ادعای خود را به اثبات برساند . پس شخصی که ادعای حقی در دادگاه می باشد باید بداند ادعای خود را چگونه به اثبات برساند . موسسه حقوقی حامد امیری ، مشاور حقوقی آنلاین در اصفهان آماده ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی به صورت آنلاین به شما عزیزان در تمام زمینه های حقوقی و کیفری می باشد .
در ابتدا باید بدانیم دلیل چیست تا بعد از آن به برررسی دلایل و انواع دلایل قابل پذیرش در دادگاه بپردازیم.
در ابتدا باید بدانیم دلیل چیست تا بعد از آن به برررسی دلایل و انواع دلایل قابل پذیرش در دادگاه بپردازیم.
دلیل چیست؟
طبق تعریف وکیل آنلاین در اصفهان ، دلیل در لغت به معنای راهنما و مرشد و آن چیزی است که برای اثبات نمودن هر امری آورده می شود . دلیل به امری گفته می شود که طرفین دعوا برای اثبات نمودن یا دفاع کردن از دعوا به آن استناد می نمایند .
ارایه نمودن دلیل بر عهده کیست؟
باید بدانیم همیشه ارائه دلیل بر عهده مدعی می باشد . مدعی کسی است که با دیگری سر امری دعوا دارد و خواهان و ادعا کننده تلقی می شود و قصد دارد دادگاه را وادار به گرفتن تصمیمی به نفع خود بنماید. در مقابل شخص مدعی منکر قراردارد ، منکر کسی است که انکار کننده دعوا می باشد و به شخصی گفته می شود که امری را باور ندارد و به آن اقرار نمی نماید و میخواهد به دادگاه بفهماند که ادعای مدعی بی اساس است و حق با او می باشد.
انواع دلایل اصلی در اثبات دعوی
از دیر باز تا کنون مهم ترین دلایلی که می توان به آن اشاره کرد و در پرونده ها تأثیر گذار می باشد و قانون آیین دادرسی مدنی را شمرده است ، شامل اقرار ، اسناد ، گواهی ، معاینه محل و تحقیق محلی ، رجوع به کارشناس و سوگند می باشد .
اقرار
اقرار در لغت به معنی اعتراف نمودن و بروز نمودن می باشد و در اصطلاح حقوقی به معنی اِخبار به وجود حقی به نفع دیگری و به ضرر خود می باشد . اقرار دارای چهار رکن می باشد .
۱- در ابتدا باید ذکر شود که اقرار اخبار می باشد . بدین معنی که جملات یا اخباری هستند یا انشایی ، در جمله ی اخباری خبر از وقوع امری در گذشته داده می شود ولی در جملات انشایی امری را در عالم اعتبار ایجاد می نمایند . پس اقرار ، خبر از وجود حقی می دهد که در گذشته ایجاد شده است .
۲- اقرار ، اخبار به وجود حقی می باشد .
۳- اقرار لزوما ً باید به نفع شخص دیگری باشد . در صورتی که اخبار به وجود حق ، به نفع خود فرد باشد دیگر درشمول اقرار قرار نگرفته و ادعا محسوب خواهد شد .
۴- اقرار باید به ضرر شخص اقرار کننده باشد که باعث متمایز شدن اقرار از شهادت می شود . زیرا درشهادت شخص اخبار از حقی به نفع یکی و به زیان شخص دیگری می نماید ولی در اقرار اخبار از حقی به ضرر خود و به نفع دیگری می نماید .
اقرار ممکن است به هر لفظی واقع شود و ممکن است اقرار با اشاره و عمل نیز انجام گیرد که دلالت صریح و مستقیم بر وجود اقرار نماید ، اقرار هیچگونه تشریفات خاصی ندارد و تنها شرط آن اعلان نمودن اراده می باشد .
شخص اقرار کننده باید بالغ ، عاقل، قاصد و مختار باشد پس اقرار شخص صغیر و مجنون در حالت دیوانگی ،غیر قاصد و مکره موثر نخواهد بود . و افراد سفیه فقط در امور مالی نمی توانند اقرار نماید . همچنن اقرار شخص معسر و ورشکسته در مورد اموال خود که به ضرر یکی از طلبکاران قرار می گیرد نافذ نمی باشد .
نکته مهم در مورد اقرار این است که اقرار نسبت به اعمالی که غیر عاقلانه باشد یا بر طبق قانون صحیح نمی باشد اثری نخواهد داشت و صحیح نمی باشد .
شهادت
شهادت در لغت به معنای گواهی دادن می باشد و در اصطلاح حقوقی ، شهادت عبارت است از خبر دادن به وجود حقی به نفع یک شخص و به ضرر شخص دیگر . شخص شهادت دهنده باید بالغ ، عاقل ، عادل ، باایمان و دارای طهارت باشد . برای شهادت نباید کسی که شهادت می دهد در دعوا نفعی داشته باشند همچنین شهادت افرادی که شغل آن ها تکدی گری می باشد پذیرفته نخواهد .
لازم به ذکر است که وقتی ادله دعوایی سند رسمی یا سندی باشد که اعتبار آن در محکمه پذیرفته شده باشد شهادت شهود در مقابل آن پذیرفته نخواهد شد زیرا درجه اعتبار اسناد از شهادت شهود بالاتر می باشد و دعوا در این موارد با شهادت به اثبات نمی رسد .
شهادت باید حتماً از روی قطع و یقین باشد و در صورتی که شخص شک و تردید دارد صحیح نمی باشد و علمی که شاهد دارد باید از راه متعارف و محسوس به دست آورده باشد نه از راه خیالبافی و پندار و گمان . و در صورتی که کسانی که شهادت می دهند بیشتر از دو نفر باشد باید مفاد شهادت آن ها با هم یکی باشد و در صورتی که شهادت شهود با یکدیگر اختلاف داشته باشد شهادت قابل اثر نخواهد بود مگر اینکه در اظهارات آن ها نقطه مشترکی وجود داشته باشد .
سوگند
سوگند در لغت به معنای قسم می باشد و در اصطلاح حقوقی عبارت است از : شاهد گرفتن خداوند برای خبر دادن به حقی که به نفع خود شخص و به ضرر دیگری می باشد . در شرایطی که در دعاوی، شهادت دادن شهود مورد استناد قرارگرفته است مدعی می تواند حکم به دعوای خود را که مورد انکار مدعی علیه است مشروط به سوگند او نماید و درصورتی که مدعی علیه مدعی سقوط دین یا تعهد باشد می تواند حکم به دعوا را مشروط به سوگند نماید .
اسناد
سند به هر نوع نوشته ای گفته می شود که در مقام دعوا یا دفاع قابل استناد می باشد . منظور از نوشته هر نوع خط یا علامتی که بر روی یک صفحه نمایان و مشخص باشد . خواه این خطوط به صورت متداول باشد یا به صورت غیر متداول باشد . اسناد را از لحاظ درجه ی اعتبار می توان به دو نوع تقسیم نمود ؛ اسناد رسمی ، اسناد عادی . اسناد باید دارای دو ویژگی باشند ؛ ۱٫ به صورت نوشته باشد ، ۲٫ در مقام دعوا یا دفاع قابل استناد باشد .
سند رسمی
اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا در دفاتر اسناد رسمی و یا در نزد سایر مأمورین رسمی و در حدود صلاحیت آن ها و بر اساس مقررات قانونی تنظیم گردد سند رسمی محسوب می شود . در مقابل سند عادی نمی توان ادعای تردید یا انکار نمود . ولی ادعای جعل قابل پذیرش می باشد .
سند عادی
سند عادی سندی است که مردم خودشان آن را تنظیم می نمایند . سند عادی ممکن است مورد انکار و تردید و جعل قرار گیرد و ممکن است شخصی که سند بر علیه او اقامه شده آن را انکار نماید .
صورت جلسه تأمین دلیل
طبق ماده ۱۴۹ قانون آئین دادرسی مدنی اگر اشخاص ذینفع احتمال دهند که در آینده استفاده نمودن از از دلایل و مدارک به مشکل برخورد کند و یا غیر ممکن باشد از دادگاه می تواند درخواست تأمین آن ها را بنماید . منظور از تأمین ، ملاحضه و صورت برداری می باشد .
امارات
به گفته حامد امیری مشاور حقوقی و وکیل آنلاین اصفهان ؛ اگر دلایلی وجود نداشته باشد می توان از امارات استفاده نمود . امارات در لغت به معنای علامت و نشانه می باشد و در اصطلاح حقوقی عبارت است از اوضاع و احوالی که به حکم قانون یا در نظر دلیل بر امری باشد .
معاینه محل و تحقیق محلی
معاینه محل عبارت است از ؛ مشاهده و ثبت وضعیت موجود اشیا که به وسیله یکی از دادرسان دادگاه یا قاضی صورت می گیرد و تحقیق محلی به معنای شنیدن اطلاعات اشخاص مطلع در محل و ثبت اظهارات آنان توسط یکی از دادرسان دادگاه یا قاضی تحقیق .
کارشناسی
کارشناسی به معنای اظها نظر کردن اشخاصی که فن کافی دارند در تشخیص موضوع . موضوع کارشناسی در مسائل مختلفی قابلیت طرح دارد زیرا در بسیاری از موارد موضاعات دعاوی بسیار پیچیده و فنی است و نمی توان از دادرس دادگاه انتظار داشت که در تمامی امور اطلاعات داشته باشد . بدین دلیل امروزه ارجاع امر به کارشناس و کارشناسی در موارد مختلف مانند کشاورزی ، ساختمانی ، تصادفات اتومبیل ، تعیین قیمت ، جعل و …. مورد استفاده قرارمی گیرد.
مشاور حقوقی آنلاین در اصفهان
حامد امیری ، وکیل آنلاین در اصفهان و دانش آموخته رشته حقوق قضایی با شناسایی تمام ادله های اثباتی در دعوا به مراجعه کنندگان کمک می کند تا بهترین دلایل برای اثبات دعاوی خود را شناسایی نماید و با تکیه بر اطلاعات حقوقی خود در تمام دعاوی حقوقی ، کیفری ، تجاری ، بیمه ، تجاری و… به شما مشکلات شما عزیزان را حل می نماید . برای مشاوره با حامد امیری مشاور حقوقی آنلاین اصفهان به صورت تلفنی و آنلاین و گرفتن وقت به صورت حضوری از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت اقدام نمایید .
منبع: https://hamedamiri.org/مشاور-حقوقی-آنلاین-در-اصفهان/


پنجشنبه 16 مرداد 1399 - 14:09
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

پاسخ ها


برای نمایش پاسخ جدید نیازی به رفرش صفحه نیست روی تازه سازی پاسخ ها کلیک کنید !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :